23 marca 2015

Mycie okien bez smug i śladów.

Jak najlepiej myć okna
 Idealnie nieskazitelne szyby to wyzwanie.
Okres przedświąteczny wiąże się z generalnymi porządkami w naszych domach. Jest to doskonała okazja między innymi do mycia okien, co wiąże się z natłokiem obowiązków a przy okazji tej czynności pojawiają się również problemy z np. nieestetycznymi smugami i zaciekami oraz z brudem, który zaraz po umyciu przywiera do szyb i framug okiennych.


Poniżej poradzimy jak umyć okna, aby były czyste oraz poznamy sprawdzony sposób na mycie okien. Wskażemy również babcine domowe sposoby, które ułatwią i usprawnią tą czynność, co sprawi, że  stanie się ona przyjemnością i przy tym będzie niedroga. Sprawdzimy również jakiego rodzaju środki czystości czekają na nas na sklepowych półkach.


JAK MYĆ OKNA?

Każdy z nas zapewne ma swoje sprawdzone sposoby na mycie okien. Niektóre są bardziej pracochłonne, niektóre mniej- liczy się jednak efekt końcowy. Na sklepowych półkach dostępnych jest wiele detergentów czy środków do mycia okien - od płynów do szyb, po ściereczki zwilżone już odpowiednim detergentem do tego celu, odpowiednie gąbki, ściereczki, ściągaczki. Znajdziemy również różnorakie urządzenia do mycia szyb.  Niektóre środki chemiczne czy też urządzenia sprawdzają się bardziej, niektóre mniej. My wiemy nie od dziś, że najlepsze są proste i sprawdzone sposoby, które nie narażą nas na dodatkowe koszty, a które pozwolą uzyskać nam taki sam lub zbliżony efekt do takiego, który nas zadowoli.


Sposobem najczęściej stosowanym jest użycie płynu do szyb, do tego ręczników papierowych, ściągaczki lub ściereczki z mikrofibry do końcowego wypolerowania szyby, aby efekt był jeszcze lepszy. Polecamy przygotować sobie dwa wiadra. Jedno z letnią wodą z dodatkiem detergentu do mycia szyb, odtłuszczacza lub po prostu uniwersalnego płynu do czyszczenia, czy płynu do naczyń. Można wiadro z wodą zastąpić po prostu sprayem do mycia szyb- wszystko zależy od Was. Drugie wiadro należy przygotować z ciepłą wodą, co posłuży do przemywania szmatki, którą ściągamy brud. Kiedy przygotujemy się pod względem wyposażenia, możemy przystąpić do mycia szyb. Ważne jest, abyśmy mieli drabinę, która zapewni nasze bezpieczeństwo, będzie stabilna i pozwoli na dotarcie w każdy zakamarek okna. Proponujemy, aby mycie okien zacząć od zewnętrznej części okna, zaczynając od umycia wszystkich elementów okna wraz z framugą i parapetem. Wykonujemy to ścierką lub szmatką, którą przepłukujemy co jakiś czas w wiadrze z ciepłą wodą. Kiedy pierwszy, największy brud udało nam się ściągnąć możemy przejść do kolejnej czynności jaką  jest umycie szyby. Szybę myjemy płynem do szyb lub preparatem do tego przeznaczonym. Później całość ściągamy ściągaczką lub ręcznikami papierowymi. Na koniec dla lepszego efektu, aby nie było smug i zacieków szybę przecieramy ścierką z mikrofibry, która doda jej blasku.DOMOWE RADY NA MYCIE OKIEN.

Jak wiemy często istnieją również babcine sposoby, mało kosztowne i efektywne tak samo jak nowoczesne i można przy tym użyć produktów, które znajdują się z naszym domu. Często również nie zabierają dużo czasu, który jest dla nas w dzisiejszych czasach bardzo cenny.

Płyn do mycia okien można zastąpić sokiem z cytryny. Wystarczy, że na około 3 litry wody dodamy 4 łyżki soku z cytryny (oczywiście sok powinien być przelany przez sitko, aby w jak największym stopniu zminimalizować powstały w soku z cytryny tzw. osad). Tak przygotowana woda jest skuteczna przy usuwaniu wszelkiego rodzaju brudu. Możemy również cytrynę zamienić na ocet lub denaturat, który daje taki sam efekt a do tego ostatni z wymienionych składników zapobiega zamarzaniu wody podczas mycia w mroźne dni. Proponujemy do wody dodać kilka kropelek gliceryny albo płynu do zmiękczania tkanin, co spowoduje, że na naszych szybach nie będzie osadzał się zbędny kurz, a smug po deszczu również nie ujrzymy. Przepis wydaje się idealny, zero kurzu, zero smug po deszczu - radzimy wypróbować! Nasza babcia wie co mówi.

Starym sposobem na polerowanie szyb jest użycie gazety, która zapobiegnie powstawaniu zacieków i smug, jednak my nie polecamy takiego sposobu. Co do tego sposobu jest wiele sygnałów o negatywnym odbiorze tego sposobu. Z informacji, jakie udało nam się uzyskać to tusz drukarski może powodować rysowanie się szyb. Do polerowania szyb można użyć starych, nylonowych rajstop ponieważ doskonale usuwają smugi z umytych okien- działają w ten sam sposób co szmatka z mikrofibry.

Jeżeli zdarzy nam się mycie bardzo zabrudzonych okien przed myciem natrzyjmy je olejem lnianym, zostawmy okno na około godzinę a po tym czasie dopiero przystąpmy do ich mycia. W ten sposób zaoszczędzimy naszego wysiłku przy myciu tego typu zabrudzeń a osiągniemy taki sam efekt jak w przypadku zwykłego zabrudzenia- okna będą piękne i lśniące.

To tylko niektóre sposoby na czyste okna, które zapamiętaliśmy i które proponujemy. Nie zapominajmy że mycie okien jest bardzo pracochłonne i wymaga d nas wiele energii i wysiłku dlatego radzimy, abyśmy wybrali taki czas , kiedy czujemy się w pełni energii, bo dzięki temu i czas mycia okien skróci się do minimum. 


KIEDY NIE NALEŻY MYĆ OKIEN?

Najlepsza pogoda do tej czynności to pogoda pochmurna, ale sucha. 
- kiedy świeci słońce, ponieważ woda na szybie szybciej wysycha, co powoduje powstanie niepożądanych smug na naszym oknie.

- kiedy jest mróz, ponieważ woda może zamarzać uniemożliwiając nam umycie okien. Dodatkowo szkło jest delikatniejsze i bardziej kruche niż zwykle, co może powodować że będzie pękać, a tego byśmy nie chcieli! Dodatkowo nasze dłonie mogą ucierpieć przy myciu okien o takiej porze roku. Nasza skóra zaczerwieni się, a nawet popęka a dłonie nie będą wyglądały korzystnie. Warto zadbać również przy myciu okien o swoje zdrowie. Pamiętajmy o odpowiednim ubiorze myjąc okna w takie dni.

- kiedy pada deszcz, ponieważ efekt umytych okien szybko zniknie, a na szybie pojawią się zacieki i brud, które powstaną po opadających kroplach deszczu na szybę. Efekt umytych okien będzie krótkotrwały.

2 komentarze:

 1. Hm, czy jeśli chodzi o okna PCV to ich pielęgnacja jakoś bardzo różni się od np okien drewnianych? Czy nie zaszkodzi im mycie naturalnymi środkami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeżeli chodzi o rodzaj okien to przy oknach PCV możemy pozwolić sobie na użycie środków z dodatkiem czynnika ściernego do doczyszczania samych ram okiennych (np. mleczko cif). Przy oknach drewnianych i ramach drewnianych unikamy mocnego ścierania tego materiału, gdyż laminat, lakier użyty do zabezpieczenia drewna jest ścieralny.
   Same czyszczenie szkła jest takie samo w obu rodzajach okien.

   Nie powinno zaszkodzić żadnemu rodzajowi okna mycie środkami naturalnymi.
   Choć wysokie stężenie środków kwasowych (np kwasek cytrusowy) może uszkadzać ramy okienne drewniane jak i PCV (odbarwienia) oraz uszczelki gumowe
   Wszystko w odpowiednich stężeniach nie uszkodzi okien.

   Usuń