10 stycznia 2014

Domowe rady i porady -Naczynia stołowe i kuchenne

Nowa patelnia - co zrobić aby się nie przypalała. 
patelnie przypalone
Patelnie to najszybciej i najbardziej zabrudzone naczynia kuchenne


Czy wiecie, co dawniej robiły nasze babcie aby patelnie się nie przypalały?


Nalewały na patelnie trochę oleju, który po nagrzaniu wylewały. Patelnie sypano grubo solą, po czy wysypywano ją a patelnie wycierano do sucha ściereczką. Mówimy tu o zwykłych patelniach- nie teflonowych ani ceramicznych.

Kolejnym sposobem na nową lub dawno nie używaną patelnię było to, że stawiano je na małym ogniu i nalewano na nią 3-4 łyżek stołowych octu. Doprowadzano do wrzenia i wylewano, patelnie po wylaniu octu przecierano miękką szmatką. Później kładziono na patelnię kawałek świeżej słoniny, wytapiano tłuszcz i pozostawiano do ostygnięcia. Przed użyciem patelnie rozgrzewano i zlewano tłuszcz  a patelnie wycierano szmatką. Po każdym użyciu jeszcze gorącą patelnię myto pod bieżącą wodą (bez używania ostrych zmywaków) i wycierano do sucha.


1 komentarz:

  1. Ja kiedyś apropo spalenizny w garnku znalazłem poradę na wykopie. http://www.wykop.pl/link/1913682/sprzatanie-mieszkan-infografika-ze-sprytnymi-pomyslami/ , tylko że link chyba już nie działa. Ale nie ważne. W każdym razie pisali tam, że gdy przypalimy coś w garnku, to należy wlać tam nakrętkę płynu do płukania tkanin i odczekać z godzinkę, a następnie wymyć standardowo płynem do płukania. Znaliście taki sposób?

    OdpowiedzUsuń